Cytryna dla zdrowia – jak można korzystać z jej dobrodziejstw?

Herbata z cytryną to kultowy napój na przeziębienie. Niestety wiedza niektórych z nas na temat tego bogatego w witaminę C owocu kończy się na poprzednim zdaniu. A to źle! Cytryna bowiem może być przez nas wykorzystywana w różnych sprawach związanych z naszym zdrowiem.

O tym, jakie właściwości ma cytryna, ludzkość wie od setek lat. Nie wszyscy z nas zdają sobie jednak sprawę z tego, jak konkretnie działa i do czego możemy jej dziś używać. Okazuje się, że takich rzeczy jest sporo. Są związane nie tylko z naszą urodą, ale przede wszystkim ze zdrowiem. Warto bliżej zapoznać się ze sposobami czerpania pełnymi garściami z soku z cytryny.

Oto, do czego może posłużyć nam ten żółty i kwaśny owoc:

migrena

NA MIGRENĘ

Aby zapobiec migrenie lub ją osłabić, warto wypić kawę, do której wcześniej wyciśniemy kilka kropel z cytryny. Taka mieszanka może nam pomóc przezwyciężyć uciążliwy ból głowy połączony ze światłowstrętem.

NA CHOROBY JAMY USTNEJ

Masz krosty z buzi? Bolą Cię dziąsła? A może zęby? A może cierpisz z powodu gardła? Możesz temu zaradzić, nie sięgając od razu po tabletki przeciwbólowe. Naturalny sok z cytryny może Ci pomóc. Wystarczy, że wyciśniesz go do szklanki i zaczniesz płukać nim usta oraz gardło.

herbata z cytryną

NA SUCHĄ I ZMĘCZONĄ SKÓRĘ CAŁEGO CIAŁA

Kąpiel cytrynowa może być naszym błogosławieństwem wtedy, gdy narzekamy na słabą kondycję naszej skóry. Jeśli chciałybyśmy poprawić jej stan, kolor oraz ją odżywić, przygotujmy specjalną kąpiel. Potrzebne nam będą 3 cytryny oraz wanna ciepłej (aczkolwiek nie gorącej!) wody. Wystarczy, że jedną cytrynę pokroimy na plasterki, a pozostałe dwie przepołowimy. Wszystko wrzucimy do wody i… gotowe! Trzeba jednak pamiętać, żeby owoców nie obierać. Skóra bowiem ma spore właściwości odżywcze.

NA ZNISZCZONE WŁOSY

Aby nawilżyć oraz odżywić włosy, które mają słabą strukturę i posiadają skłonności do przesuszania się, a ponadto są łamliwe, znowu wystarczy użyć cytryny. Domowy sposób mówi, by łyżkę wyciśniętego z cytryny soku wymieszać z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek, albo też dużą łyżką śmietany. Taka mieszanka na pewno poprawi jakość naszych włosów.